Friday, October 23, 2009

"Rahauputus"

Vaatasin huvi pärast Eesti Teatriagentuuri teatristatistikast, et 2008. a käis Draamateatris seda tükki vaatamas 10 esitluskorra peale kokku 4238 külastajat. Ehk siis kõige menukam etendus tegelikult. Selgi korral oli saal täis ja meil olid kahepeale loozikohad esimese korruse rõdul. Koht iseenesest sheff. Aga ma ei saa öelda, et mulle hirmsasti meeldinud oleks see etendus. Tuntud näitlejad küll ja nalja ja huumorit oli ka igale poole vahele topitud, aga kuidagi liiga palju palagani. Võrdleks nii, et suure tavalise kohviku asemel valiks lõunastamise paigaks Rottermani keskuse Home Art poe kohvikunurgakese.

Aga rahvas naeris palju, külastajateks oli ka terve rood sõdureid ja koolilapsi. Tegelikult oli tore õhtu, kuid eelmise nädala Bergman jättis hoopis sügavama mulje. Kuigi jah, nalja taga oli peidus tõsine probleemistik. Kui paljud inimesed petavad sotsiaaltoetuste saamisega süsteemi! Meil see ei ole vist nii valus kui teema kui Inglismaal, sest toetuste summad on väga erinevad. Kui aga uskuda teatrikava tekste, siis on see arvestatav küsimus ka meil. Mulle tegi nalja see, et puutun ise ka kokku inimesega, kes pidevalt luiskab ning tema pisivaled muutuvad aegajalt päris suurteks valedeks. See on nagu suur nõiaring, nii et parem ära alusta jampsimisega :-)

Teater.ee kirjutab etenduse sajanda esitluse ajal: Möödunud hooaegade jooksul on "Rahauputuse" trupp ajapikku täienenud, sest paljud rollid on saanud endale paralleelsed osatäitjad - nii võib onu George'i osas näha Jan Uuspõldu või Anti Reinthalit, härra Forbright'i mängivad vaheldumisi Ivo Uukkivi ja Margus Prangel, proua Cowperina võib aga näha nii Ita Everit kui Kaie Mihkelsoni. Peamiste osatäitjate särav nelik püsib aga samas rivistuses, mis esietenduselgi: Mait Malmsten (Eric Swan), Maria Avdjushko (Linda Swan), Tiit Sukk (Norman Bassett), Ain Lutsepp (härra Jenkins).

"Rahauputuse" kirjutanud Michael Cooney on kuulsa komöödiakirjanike dünastia noorem võsu, näidendit ennast on inglise kriitika nimetanud moodsaks klassikaks, mis tõendab seda, et Michael Cooney valdab hästi bulvarikomöödia elegantset stiili ja keerulisi reegleid.

"Elu ongi koomiline", ütleb "Rahauputuse" lavastaja Andurs Vaarik, "komöödia peegeldab elu palju paremini kui mõnigi tragöödia, mis on näitekirjaniku enda ängidest konstrueeritud monstrum. Elu tuleb võtta rõõmuga, pärast surma jõuab mossitada küll." Andrus Vaarik on tänulik Eesti Draamateatrile ja trupile võimaluse eest lavastada ning heldinud sellest, et trupp mängib "Rahauputust" endise rõõmu ja vähimategi tülpimuse märkideta.

Labels:

0 Comments:

Post a Comment

Subscribe to Post Comments [Atom]

<< Home